راهکارهای مجازی سازی

تاریخ انتشار : 2019/10/28

مجازی سازی یک تکنولوژی نوظهور در دنیای IT است که به طور روزافزونی مورد استقبال سازمان ها در سرتاسر جهان واقع شده است. بهره گیری از مجازی سازی، انقلابی در زیرساخت سخت افزاری سازمان ها پدید آورده است و عملا معماری جدیدی بر اساس آن بنیان گذاشته شده است.

در واقع مجازی سازی به نوعی راهکاری برای استفاده حداکثری از منابع سخت افزاری است. مجازی سازی مسئله تناظر یک به یک سرورها و Application ها را از بین برده است. حالا که به لطف مجازی سازی می توان چندین Application را بر روی یک سرور نصب کرد پس می توان رابطه یک به چند را برای چندین Application و یک سرور در نظر گرفت. متعقابا محاسبه هزینه بر اساس سرور و مقایسه بر آن اساس دیگر معنایی ندارد. اکنون یک معیار دقیق تر، بررسی هزینه بر اساس Application است.

با استفاده از مجازی سازی بر روی یک سرور می توان چندین سیستم عامل و برنامه را به طور همزمان و موازی نصب نمود، به طوری که هر یک در زمانی که نیاز به منابعی چون CPU ، کارت گرافیک ویا حافظه پیدا کردند، بتوانند به اندازه نیازشان از این منابع استفاده نمایند. مجازی سازی یک دستگاه سرور تنها ابتدای این سناریوی هیجان انگیز است. فراهم آوری یک زیرساخت کاملا مجازی بر روی یک مجموعه متشکل از ۱۰۰ ها سرور و storage هدفی است که مجازی سازی به راحتی آن را ایفا می نماید.

مزایای مجازی سازی:

هزینه های سخت افزار های و علملیاتی موجود را به میزان ۵۰ درصد کاهش دهید

 • در مصرف انرژی با استفاده از (DPM (Distributed Power Manager تا ۸۰ درصد صرفه جویی می نمایید.
 • کاهش خرابی و بهبود قابلیت اطمینان در زمان بروز مشکل .
 • ارائه خدمات مستقل از سخت افزار و امکان مهاجرت سیستم عامل از یک سرور به سرور دیگر .
 • امکان انتقال ماشین های مجازی به صورت روشن از یک سرور فیزیکی به سروری دیگر . (Vmotion)
 • امکان انتقال ماشین مجازی به صورت روشن از یک سیستم ذخیره سازی به سیستم ذخیره سازی دیگر ( Storage Vmotion)
 • تقسیم بار بر روی سرور های فیزیکی (Load Balance)
 • بالا بردن تحمل خطای سیستم در صورت از کار افتادگی یک یا چند سرور ((HA (High availability Cluste))

High availability :

در صورتیکه چندین ماشین مجازی را بر روی یک سرور راه اندازی کرده باشیم جهت جلوگیری از توقف سرویس دهی بعلت از کار افتادن سرور سخت افزاری که در نتیجه آن کلیه ماشین ها و سرویس های آن سرور از دسترس خارج خواهند شد، با استفاده از سرویس (High availability (HA  می توانیم از بروز همچنین مشکلاتی جلوگیری نمایم. این سرویس با قرار دادن یک یا چند سرور فیزیکی (Host) در یک Cluster امکان توزیع ماشین های مجازی را بر روی سرورهای مختلف ایجاد می کند. لذا در صورت خرابی یکی از سرور ها ، ماشین های مجازی که بر روی آن سرور قرار دارند به صورت اتوماتیک به سرور دیگر عضو آن  Cluster منتقل می شوند و به سرویس دهی خود ادامه می دهند.

فواید اجرای این راهکار:

 • تشخیص خوکار خرابی های سرور
 • مانیتورینگ و بررسی سلامت سرورها
 • حفاظت از ماشین های مجازی بدون داشتن هیچ گونه failover
 • کاهش زمان down time سرویس ها

Fault Tolerance :

در یک Cluster که سرویس HA بر روی آن فعال شده است در صورت از کار افتادن یکی از سرورها ، ماشین های مجازی آن قبل از انتقال به سرور فیزیکی دوم reset می شوند از همین جهت امکان آن وجود دارد ماشین های مجازی حدود به سه دقیقه قابل دسترسی نباشند، (Fault Tolerance (FT این مساله را حل کرده است. عملکرد این سرویس بدین صورت است که در کلاسترهای که FT فعال است یک کپی از ماشین های مجازی در حال اجرا ، بر روی سرور دومی نیز اجرا می شوند و در صورت بروز مشکل در یکی از سرورهای فیزیکی ، بلافاصله و بدون کوچکترین وقفه ای ماشین های مجازی جایگزین شده و کاربر متوجه هیچ گونه قعطی نخواهد شد.

فواید اجرای این راهکار:

 • تشخیص خوکار خرابی های سرور
 • مانیتورینگ و بررسی سلامت سرورها
 • حفاظت از ماشین های مجازی بدون داشتن هیچ گونه failover
 • کاهش زمان down time سرویس ها

سرویس  vMotion:  

با استفاده از سرویس (vMotion (Live Migration  امکان انتقال ماشین های مجازی در حال اجرا از یک Host به Host دیگر، بدون ایجاد وقفه و خاموش شدن ماشین مجازی و یا قطع شدن اتصال شبکه ماشین مجازی فراهم می شود. موارد استفاده از سرویس vMotion را می توان به:

 • جا به جای ماشین ها به دلیل کاهش دادن بار موجود بر روی یک Host
 • جا به جایی ماشین ها به دلیل جدا سازی Host از شبکه جهت انجام اموری مانند ارتقاء و یا تعمیر Host بدون down time

لازم به ذکر می باشد با استفاده از این سرویس فقط هاست میزبان ماشین مجازی تغییر می کند و در محل ذخیره سازی اطلاعات و data store تغییری به وجود نمی آید.

سطوح مجازي سازي :

در سطح سرور (Server Virtualization) :

با گسترش اتکاء سازمان ها بر زيرساخت هاي کامپيوتري و افزايش بار پردازشي سرورها و بالطبع نياز به سرورهاي بيشتر، هزينه هاي مرتبط با اين بخش به کسر قابل توجهي از هزينه ها بدل گشته و مي تواند مانع بالقوه اي در مسير رشد شبکه ها باشند. هزينه هاي مربوط به تهيه و نگهداري سرورها، نيروي انساني متخصص، اطاق هاي سرور، تمهيدات امنيتي و … از جمله اين موارد مي باشند که با پياده سازي راه حل هاي مجازي سازي مي توان به ميزان قابل توجهي از آنها کاسته و امکان افزايش بهره وري و توسعه شبکه را فراهم آورد. در اين روش تعداد زيادي سرور در يک سرور مجتمع مي شوند. بدين ترتيب فضاي کمتري از اتاق سرور اشغال و گرماي کمتري توليد مي گردد. معمولاً مي توان تا ۱۵ سرور را در يک سرور مجتمع نمود. اين روش به علاوه امکانات High Availability مستقل از نوع نرم افزار و آزادي عمل براي مدير شبکه براي تغيير و جابجايي سرورهاي مجازي را به ارمغان خواهد آورد.


در سطح کامپيوترهاي شبکه (Desktop Virtualization) :

کامپيوترهاي کاربران يکي از پر دردسرترين نقاط براي مديران شبکه مي باشد. مجازي سازي در اين سطح راهکاري براي افزايش کنترل مدير شبکه و آزادي عمل او براي انجام تغييرات و کم و زياد کردن کامپيوترهاي کاربران است. شناخته شده ترين راهکار در اين مورد، استفاده از Thin Client ها مي باشد. اين دستگاه هاي کوچک جايگزين PC هاي عادي شده و ضمن کاهش چشمگير هزينه هاي تهيه و نگهداري سخت افزار، به دليل اينکه فاقد سيستم ذخيره سازي بوده و نرم افزارها را بر روي Server اجرا مي نمايد، داراي سطح امنيتي بسيار بالايي مي باشد به کمک تعريف يک Template ساده براي کامپيوترهاي کاربران، درست کردن يک کامپيوتر خراب فقط چند دقيقه به طول خواهد انجاميد.

 

در سطح برنامه هاي کاربري (Application Virtualization) :

استفاده از نرم افزارهاي کاربردي به بخش لاينفک کار در سازمان ها و ادارات بوده و اين نرم افزارها بدل به ابزارهاي اصلي پيشبرد امور در دستان کاربران گرديده اند و در بسياري موارد، مواردي همچون قيمت نرم افزارها و ميزان امکان دسترسي کاربران به آنها مي تواند منجر به يک چالش براي مديران انفورماتيک گرديده و نهايتاً منجر به ايجاد گلوگاه در سازمان شوند.

استفاده از مجازي سازي در سطح برنامه هاي کاربردي اين امکان را فرآهم مي آورد که کاربران بتوانند با نرم افزارهاي نصب شده روي سرور به نحوي کار کنند که گويي روي کامپيوتر خودشان نصب گرديده است.

 

خدمات شرکت فناوران طلوع شبکه  ( مجازی سازی )

 • مشاوره، طراحی، راه اندازی و پشتیبانی vMware vSphere جهت مجازی سازی محیط فیزیکی به یک ساختار مجازی به صورت بهینه
 • مشاوره، راه اندازی وپشتیبانی vMware NSX  برای محافظت بیشتر و مدیریت راحتتر از ساختار شبکه ای مجازی یک سازمان
 • مشاوره، راه اندازی وپشتیبانی vMware SRM  جهت محافظت از داده های سایت اول توسط سایت دوم به صورت آنی
 • مشاوره، راه اندازی وپشتیبانی vMware Horizon   جهت استفاده بهینه از منابع در سازمان ها توسط دسکتاپ های مجازی

برخی از مشتریان