بدون شک استفاده از کارشناسان و مشاوران زبده‌ی خارج از سازمان، در امر بهبود روند کار سیستماتیک سازمانها، تأثیرات بسزایی داشته و موجبات هم افزایی فردی و گروهی را فراهم خواهد ساخت و به طور مشخص بهره‌گیری از خدمات مشاوره در حوزه فناوری اطلاعات، خود فراهم‌آورنده یک رابطه تعاملی فزاینده است که از بکارگیــری تخصص‌های چندگانه نیروهای کار، برای حل مسائل و توانایی ترکیب و پیوند تخصص‌های موجود در شـبکه‌های کامپیوتری و هنر اداره آن شبکه‌ها، پدید می‌آید و در این راستا سازمانهایی که در حیطه انفورماتیک و فناوری اطلاعات از همفکری مشاورین ذیصلاح استفاده می‌کرده اند، به موفقیتهای شگرفی نسبت به سازمانهای همرده خودکه به این موضوع توجه کافی نداشته اند، نایل گشته‌اند.

شرکت فناوران طلوع شبکه با برخورداری از تجربیات نزدیک به یک دهه فعالیت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات بویژه در حوزه های زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات اعم از: زیرساختها و سرویسهای تحت شبکه، سامانه مبتنی بر متن باز (open source) ، سیستمهای فایروال، مباحث امنیت، کنترل پروژه و… آمادگی دارد در جهت پیشبرد کسب و کار و اهداف شرکت‌ها و سازمان‌ها نسبت به ارائه خدمات مشاوره اقدام نماید.

ازجمله حوزه‌های خدمات مشاوره می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مشاوره طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری
 • مشاوره در تولید نرم‌افزارهای متن باز (از مرحله نیازسنجی تا تست)
 • مشاوره مدیریت فناوری اطلاعات: استراتژی و برنامه‌ریزی
 • نیازسنجی طرح‌های انفورماتیکی دستگاههای اجرایی و شرکتهای خصوصی
 • سرویسهای شبکه
 • ایمن‌سازی شبکه و استانداردهای امنیت اطلاعات
 • طراحی و نظارت بر پیاده سازی مراکز داده
 • نگهداری و بهینه‌سازی سیستمهای نرم‌افزاری
 • تدوین استراتژی‌ و طرحهای جامع انفورماتیکی
 • مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات

زیرساخت و شبکه ارتباطی به عنوان بستر ارتباطی کاربران، سیستم‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی با یکدیگر- در درون و بیرون سازمان – نقش بسزایی را در رسیدن سازمان به اهداف و استراتژی‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایفا می‌نماید. شناخت نرم‌افزارهای کاربردی و سرویس‌های شبکه و کاربرانی که با آنها در ارتباط می‌باشند با توجه به نیازمندی‌ها و فرآیندهای سازمان حائز اهمیت فراوان است. تعیین محدوده جغرافیایی شبکه زیر ساخت، تعیین تعداد و نوع کاربران، تعیین سرویسها و نرم افزارهای کاربردی که توسط کاربران مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت و تعیین مبدا و مقصد ترافیک تولیدی توسط کاربران مختلف از جمله فعالیت‌های مهمی است که در این راستا انجام می‌گیرد. از طریق تبیین یک بستر ارتباطی یا زیر ساختار مناسب کلیه سیستم‌ها و نرم افزارها با یکدیگر مرتبط می‌شوند. این زیر ساختار باید بتواند تمامی نیازهای این سیستم‌ها و نرم‌افزارها را از نظر سرعت و امنیت ارتباطی با بالاترین کیفیت ممکن برآورده سازد. برای بوجود آوردن بستری یکپارچه به گونه‌ای که بتواند کلیه خواسته‌های فعلی، پیش بینی شده و آتی سازمان‌ها مطابق با آخرین دستاوردهای فن آوری‌های روز برآورده گردد، بدست آوردن شناختی صحیح از تمامی نیازهای سازمان‌ها امری ضروری است. امروزه، رایانه‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای با استفاده از سرویس‌های جدید و متنوعی که ارائه می‌دهند، روند اجرایی امور گوناگون را در ادارات، سازمان‌ها، نهادها و مؤسسات دولتی و غیر دولتی بطرز چشمگیری تغییر داده‌اند. بسیاری از این تغییرات متأثر از اجرای سیستم‌های مکانیزاسیون اداری می‌باشد که تسهیلات فراوانی را از جمله تسریع در انجام امور، بالا بردن بهره‌وری کارمندان و برقراری ارتباطات یکپارچه با خود به ارمغان آورده‌ است. در این میان، کاربردهای جدید دیگری نیز با استفاده از مزایای ارتباطات یکپارچه به عنوان خدمات و سرویس‌های جدید مانند ارتباطات تلفنی، کنفرانس‌های ویدیویی، آموزش‌های از راه دور و دسترسی به منابع گسترده‌ای از بانک‌های اطلاعاتی در اینگونه سیستم‌ها قابل تعریف می‌باشند. از این رو، برای نیل به مزایای مذکور، مشخص ساختن نیازهای هر نهاد اجرایی در دو سطح سیستم‌های مکانیزاسیون مختلف اداری جهت تسریع و تسهیل امور و نیازهای عمومی برای بهره وری بیشتر این سیستم‌ها می‌بایست بررسی شوند

امنیت در شبکه های ارتباطی

امروزه امنیت به یکی از مهمترین نیازمندی‌های سازمان‌ها تبدیل شده است. بحث امنیت را می‌توان به سه حوزه زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • امنیت شبکه داخلی: به ایمن‌سازی منابع و پیاده‌سازی مکانیزم‌های کنترل دسترسی در شبکه داخلی می‌پردازد.
 • امنیت شبکه خارجی: به ایمن‌سازی شبکه در نقاط ارتباطی شبکه‌های داخلی با دنیای بیرون می‌پردازد.
 • امنیت اطلاعات انتقالی: به ایمن‌سازی اطلاعاتی که در شبکه انتقال پیدا می‌کنند میپردازد. در سال‌های اخیر طراحی امنیت به یکی از مهمترین بخش‌های طراحی شبکه تبدیل شده است. به‌ویژه برای سازمان‌هایی که خطوط ارتباطی بیشتری به اینترنت و شبکه‌های خارجی دیگر دارند. سازمان‌ها خواستار ارتباط با شبکه‌های خارجی و بهره‌گیری از منافع این ارتباط هستند اما در عین حال می‌خواهند سه فاکتور دسترس‌پذیری، تمامیت و محرمانگی در ارتباط با منابع اطلاعاتی و داده‌های خصوصیشان حفظ شود. همچنین علاوه بر ایمن‌سازی اطلاعات و منابع اطلاعاتی محافظت از بقیه منابع شبکه نیز مهم می‌باشد. مشاورین ” شرکت توسعه ارتباطات آمون” با مطرح نمودن سوالاتی از قبیل زیر و یافتن پاسخ های مناسب برای آنها به سازمانها در طراحی و پیاده‌سازی امنیت در شبکه‌های خود یاری می رسانند:
 • از چه منابعی میبایست محافظت شود؟
 • منابع میبایست از بروز چه مشکلاتی محافظت شوند؟
 • خطرات احتمالی موجود کدامند؟
 • میزان اهمیت هر کدام از منابع چقدر است؟
 • چگونه و با استفاده از چه ابزاری منابع مورد محافظت قرار داده می گیرند؟
 • چگونه با کنترل مداوم شبکه، ضعف‌ها رفع میشوند و سطح امنیت شبکه بالا می‌رود؟

امنیت در شبکه های کامپیوتری

تا زمانیکه استفاده از اینترنت برای تجارت و ارتباطات رشد می کند، اجرای یک سیستم امنیتی مناسب برای حفاظت از اطلاعات، غیر قابل اجتناب است. اطلاعات پزشکی افراد، گزارش های مالی و اطلاعات حساسی نظیر اطلاعات نظامی، داده های پر خطر و حساسی اند که تحت بستر اینترنت انتقال می یابند و ممکن است در طول مسیر خسارت دیده یا دزدیده شوند. با وجود اینکه پیاده سازی امنیت هزینه گزافی را در بر می گیرد و پیاده سازی آن در شبکه ها بسیار دشوار به نظر می رسد، همچنان اینترنت مطمئن ترین راه برای تبادل اطلاعات و تجارت است. لذا شرکتها ناچار خواهند بود سیاستی برای امنیت در شبکه هایشان اختیار کنند تا کارایی شبکه ها را افزایش دهد.

مدیریت شبکه

منظور از مدیریت شبکه، اجرای رویه کنترل و گزارش دهی شبکه و عملکرد آن، مدیریت پیکربندی (Configuration Management) و مدیریت خطا (Fault Management) می باشد. این سرویس موجب بهینه شدن عملکرد شبکه و مدیریت موثر بر مشکلات اجرایی، جهت دستیابی به سرویس بدون وقفه ۲۴×۷×۳۶۵ می باشد. همچنین در قالب این سرویس راه حل های پیشنهادی مناسب جهت کاهش خرابی ها، بهبود عملکرد، استفاده بهینه از منابع در مقابل سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای توسعه های آینده ارائه می شود.

۳Untitled